19 czerwca 2008

Tytuł zawodowy terapeuty zajęciowego w językach innych krajów

W czasach masowej migracji za lepszym jutrem warto poznać rynki pracy innych krajów pod kątem naszego wykształcenia. Poruszanie się po temacie ułatwi nam obcojęzyczne nazewnictwo. Bez znajomości języka z pewnością wylądujemy na przysłowiowym "zmywaku" ale nic nie stoi na przeszkodzie aby postawić sobie za cel powrót do zawodu. Zaczniesz od nauki języka, dowiesz się jakie wykształcenie jest konieczne i jakie wymagania stawia przed terapeutą zajęciowym kraj do którego przyjechałeś. Krok po kroku, powoli ale systematycznie będziesz dążył do podniesienia swojej pozycji zawodowej. Znajdziesz kilka godzin wolontariatu, żeby nie wypaść z obiegu, nie stracić kontaktu z zawodem, mieć kontakt z żywym językiem. Może kiedyś wrócisz do Polski bogatszy o nowe doświadczenia a może większość z nas wróci i będzie nam się żyło lepiej bo każdy z nas przywiezie to co najlepsze ze sobą: szersze horyzonty, nowe doświadczenia, nowoczesne metody pracy, pieniądze, znajomość języka obcego i nowe marzenia.



Wielka Brytania - Occupational Therapist

Szwajcaria - Ergoterapeutin HF,
Ergotherapie FH

Szwecja - Arbetsterapeut,
Occupational Therapist

Słowenia - diplomirani delovni terapevt,
bachelor in occupational therapy

Serbia - Radni Terapeut

Portugalia - Terapeuta Ocupacional

Norwegia - Ergoterapeut,
Occupational therapist

Holandia - Ergotherapeut

Malta - Occupational Therapist

Luksemburg - ergothérapeute,
occupational therapist

Litwa - Ergoterapeits,
Ergotherapist

Włochy - Terapista Occupazionale

Irlandia - Occupational Therapist

Islandia -Occupational therapist
juþjálfi (idjuthjalfi)

Węgry - Rehabilitation occupational therapistrehabilitációs foglalkoztató terapeuta” (RFT);
ergotherapistergoterapeuta także w użyciu

Grecja - Ergotherapist / εργοθεραπευτής

Niemcy - Ergotherapeut / Ergotherapeutin

Francja - Ergothérapeute

Finlandia -Toimintaterapeutti / Ergoterapeut

Dania - Ergoterapeut

15 czerwca 2008

Terapia zajęciowa - Pomysł na folię bąbelkową




W pracowni komputerowej nie wszyscy radzą sobie na początku z myszką. Kierowanie strzałką i klikanie w wybrany punkt może przysparzać kłopotów. Wirtualna folia pęcherzykowa pomoże ćwiczyć tą umiejętność.
Kliknij link http://www.virtual-bubblewrap.com/popnow.shtml a następnie naciśnij na Pop some virtual bubblewrap now!

Miłej zabawy!

13 czerwca 2008

9 czerwca 2008

Literatura: Terapia zajęciowa i ergonomia



Occupational therapy and ergonomics: applying ergonomic principles to everyday occupation in the home and at workby Franklin Stein et al.Chichester [England]: Whurr Publishers, 2006

7 czerwca 2008

Europejska Rada Terapeutów Zajęciowych




Europejska Rada Terapeutów Zajęciowych (COTEC) została założona w 1986 roku w celu koordynowania pracy Stowarzyszeń Terapeutów Zajęciowych w Europie. Celem Rady jest umożliwienie Stowarzyszeniom Terapeutów Zajęciowych wspólnej pracy w osiągnięciu harmonijnych i coraz wyższych standardów w pracy i edukacji . W chwili obecnej Rada reprezentuje 26 krajów europejskich i przeszło 120,000 terapeutów zajęciowych. COTEC opublikowała Europejski Kodeks Etyczny i podsumowanie merytoryczne zawodu terapeuty zajęciowego, które są okresowo aktualizowane. Przewodniczącym Rady jest Maria Skouroliakos.

Adres:
106-114 Borough High Street
London,
SE1 1LB

Email:
mailto:beryl.steeden@cot.co.uk

Strona internetowa COTEC:
http://www.cotec-europe.org/

3 czerwca 2008

Miejsce terapii zajęciowej w leczeniu autyzmu

Interactive Autism Network to amerykański projekt, który ma na celu zbieranie online i opracowywanie informacji pochodzących od rodzin dzieci cierpiących na choroby spektrum autystycznego (ang. autism spectrum disorders - ASD). Jedne z przeprowadzonych badań dotyczyły roli terapii zajęciowej w leczeniu szeroko rozumianego autyzmu.


Badania miały odpowiedzieć na pytanie ile rodzin korzysta z terapii zajęciowej albo terapii bazującej na integracji zmysłów, technik "szczotkowania", pasa obciążającego czy wymuszonego kontaktu przy leczeniu swojego dziecka. Również postawiono pytania jaka jest dostępność tych usług i jakie metody leczenia są najbardziej pomocne. Badania online przeprowadzone zostały na terenie Stanów Zjednoczonych.

Metody leczenia i terapii uważane przez rodziców dzieci autystycznych, którzy wzięli udział w badaniach, za najbardziej pomocne:

1. Lekarstwa
2. Terapia Logopedyczna (nauka mowy i języka )
3. Terapia Zajęciowa
4. Analiza Behawioralna Stosowana (terapia zachowania) i terapie pokrewne
5. Leczenie Dysfunkcji Integracji Sensorycznej (wliczając integrację sensoryczną, użycie kocyka lub pasa obciążającego, metodę wymuszonego kontaktu)
6. Bezkazeinowa/Bezmleczna i/albo Bezglutenowa Dieta
7. Trening Umiejętności Społecznych
8. System Komunikacji Obrazkowej
9. Wizualny Plan Dnia
10. Suplementacja Kwasami Tłuszczowymi Egzogennymi
11. Fizykoterapia
12. Historyjki Społeczne
13. Program Wszechstronnej Stymulacji Rozwoju Dziecka, z Naciskiem na Rozwój Emocjonalno-Społeczny (Stanley Greenspan)
14. Melatonina
15. Probiotics

Rola terapeutów zajęciowych w pracy z dziećmi autystycznymi polega na ocenie umiejętności dziecka w zakresie realizacji obowiązków życia codziennego, zabawy i nauki oraz pracy nad ich ewentualnym dostarczeniem, odzyskaniem lub utrzymaniem.

Terapia zajęciowa obejmuje:

- Motorykę Dużą, (ruchomość mięśni ramion, nóg, tułowia koniecznych do aktywności typu bieganie, wspinanie się, skakanie czy jazda na rowerku trzykołowym).

- Motorykę Małą, (ruch i zręczność mięśni dłoni i palców, konieczne do aktywności takich jak chwytanie małych przedmiotów, trzymanie przyborów do pisania, trzymanie sztućców, zapinanie guzików).

- Koordynację Wzrokowo Ruchową (konieczna m.in. do kolorowania w obrębie linii czy łapania piłki).

- Proces Pisania, (płynność pisania, kształt liter, rozmiar liter, pisanie równo, odstępy pomiędzy literami i słowami).

- Czynności Dnia Codziennego (ubieranie się, samodzielne jedzenie, higiena osobista).

-Motorykę Oralną, (ruch buzi, ust, żuchwy w celu ssania, gryzienia, chrupania, żucia i lizania).

- Integrację Zmysłów (zdolność do przyjmowania i reagowania na bodźce zmysłowe, szczególnie ważne w sytuacji gdy dziecko jest zbyt mało wrażliwe na bodźce lub nadwrażliwe na bodźce typu dźwięk, światło, dotyk, odgłosy)

-Umiejętność Planowania, (zdolność planowania i realizowania zadań oraz zdolność przewidywania takich czynności motorycznych jak jazda na rowerze, kopanie piłki czy wspinanie się).

-Zdolności Neuromotoryczne (wykorzystanie siły mięśni do budowania budowli z klocków, napięcie mięśni, prawidłowa postawa).